Naše Dobroty

Aplikace Naše Dobroty je gastronomický portál, zaměřený na komunitní sdílení receptů, nápadů a rad nejen do kuchyně.

Naše Dobroty jsou největší a nejdéle existující aplikací ve vlastnictví BlueNet.cz. Za dobu provozu prošly několika dramatickými změnami a již nyní pracujeme na jejich další, vylepšené verzi.

Oblíbenost Našich Dobrot dokazují desititisíce fanoušků na sociálních sítích a tísíce uživatelů, kteří je každý den používají.

Databáze aplikace obsahuje tisíce různých inspirativních receptů. Obrovské množství obrázků a dalších příspěvků naší kuchařské komunity.

Hamburger - promo
Naše Dobroty

Naše Dobroty jsou optimalizovány pro nejrůznější zařízení. Od smart TV, přes počítač, až po telefon. Uživatelské rozhraní je navrženo tak, aby se přispůsobilo velikosti obrazovky. Ovládací prvky jsou upraveny pro dotykové ovládádní.

Budoucnost Našich Dobrot je zaměřená především na mobilní zařízení. Všechny další verze aplikace budou vyvíjeny přístupem Mobile-First.

Důvodem je trend používání webových aplikací. Více než 75 % uživatelů používá naše aplikace z mobilních zařízení. Předpokládáme, že v následujících letech bude podíl mobilních zařízení ještě větší.

Historie aplikace Naše Dobroty

2021

V posledních dvou letech jsme překročili 75% podíl mobilní návštěvnosti. Je to jeden z důvodů, které nás vedly k rozhodnutí provést další přestavbu celého systému.

V tomto roce budeme pracovat na aplikaci postavené na našich nových výkonných sytémech. Opouštíme softwarové řešení třetích stran, které jsme doposud využívali, a přecházíme na náš software, jak na straně serveru, tak v klientské části aplikace.

2019

První redesign mobilní verze aplikace, které předcházelo pokoření 70% hranice podílů mobilní návštěvnosti. Důraz byl kladen především na rychlost systému.

Na mobilních zařízeních jsme upravili některé ovládací prvky, cílem bylo snažší používání na dotykových obrazovkách. V mobilní aplikaci bylo odstraněno značné množství grafických prvků, které vedlo k datové úspornosti Našich Dobrot.

2018

Rok 2018 byl přelomový, protože jsme poprvé měli více návštěv z mobilních zařízení, než z počítačů. Proto jsme provedli mnoho optimalizací, včetně úplně nové hlavní stránky aplikace. Tento rok byl významný i na našich sociálních sítích, kde jsme získali velké množství nových fanoušků.

2016

V roce 2016 jsme zaznamenali meziroční růst podílu mobilní návštěvnosti o 10 %. Trend používání internetu byl zřejmý. Rozhodli jsme se, že je nutné provést další změny již po necelém roce používání nové aplikace.

Vývoj této verze Našich Dobrot trval přes osm měsíců. Nový systém byl plně responzivní s moderním designem. Nejzásadnější změnou byl přechod na nové barevné téma, které ovšem zachovávalo původní oranžovou barvu v některých ovládacích prvcích. Také došlo k odstranění dalších nepoužívaných funkcí a vrátila se diskuze.

2015

První přestavba Našich Dobrot, včetně úprav serverového jádra. V tomto roce byla provedena migrace databáze na nový, efektivnější model. Aplikace se vrátila ke své původní jednoduchosti a přehlednosti. Tato verze systému byla modulární a bezúdržbová. Mnoho nepoužívaných funkcí bylo odstraněno, včetně diskuze.

V roce 2015 jsme dospěli k rozhodnutí ukončit provoz původní aplikace z roku 2010. Od tohoto okamžiku byla veškerá návstěvnost směrována na Naše Dobroty.

2013

První redesign Našich Dobrot, nesoucí typické znaky a především barvu. V tomto roce byla přidána možnost vkládání článků širokou veřejností. Dále jsme začali integrovat funkce, které uživatelé vyžadovali.

Následovalo období přidávání nejrůznějších funkcí a rozšíření. Aplikace měla mnoho nových vlastností, ale začala se vzdalovat od původního cíle - přehledné a snadno použitelné stránky pro všechny uživatele.

2011

V roce 2011 byla spuštěna první verze Našich Dobrot, která umožňovala volnou registraci uživatelů. Dále byl změněn vzhled a aplikace získala svou typickoku oranžovou barvu, které byla hlavním rozpoznávacím rysem až do roku 2016.

Další velkou změnou byl přesun aplikace na subdoménu, na doméně druhého řádu stále fungovaly původní Dobroty.

2010

První webová aplikace provozovaná na doméně dobrotynakazdyden.eu. V té době ještě nexistovaly Naše Dobroty, ale pouze Dobroty, které byly navrženy jako soukromá kuchařka nebo osobní blog o vaření.

Krátce po svém spuštění si Dobroty našly první návštěvníky i pravidelné uživatele. Brzy se ukázalo, že kromě nás, chtějí na Dobroty přidávat své recepty i další lidé.