Přihlásit seRozcestník blogůChci také blog      
záhlaví

Jak vyměnit klávesnici na notebooku

Nedávno mi na notebooku přestaly fungovat některé klávesy a tak jsem se rozhodl, že si klávesnivi vyměním sám a protože většina notebooků využívá v podstatě stejný způsob jak je klávesnice uchycena a připojena, tak jsem se rozhodl, že napíši jednoduchý návod jak na to :).

Nějtěžší bylo novou klávesnici sehnat, protože můj notebook je trochu starší (5 let) a některé díly se na něj shaní velmi těžko.
Nakonec se mi podařilo klávesnici najít na jednou eshopu a úspěšně jsem ji objednal a obdržel.
Pokud také vlastníte starší stroj tak doporučuji poohlédnou se i po kompatibilních dílech z novějších generací notebooků, například na můj počítač - ASUS A52JE - jsem orig. klávesnici nesehnal, ale naštěstí se do něj dá namontovat i klávesnice z mnohem novějších notebooků.
Jak klávesnici správně vybrat, když se díly třeba už nevyrábí? Nejdůležitější je podívat se jak je klávesnice uchycena v šasi a jaký má konektor. Na obrázku jsem zvýraznil na co se zaměřit - počet úchytů na horní strně klávesnice (črvené kroužky) a počet úchytů na spodní straně (modré kroužky).

Ještě než popíšu samotnou výměnu chci vás informovat, že klávesnice má hliníkový spodek a pokud nebudete dostatečně opatrní můžete klávesnici ohnout! U staré klávenice by až tak nevadilo, ale u nové by to byl probém.

Pokud jste našli klávesnici vhodnou pro váš notebook, tak vám nic nebrání v její výměně.
Najdříve je nutné vyndat starou klávesnici, na obrázku jsou výše jsou vidět "packy", které mou klávesnici drží na místě. Opatrně je zatlačte (třeba šroubovákem) a klávesnici trochu povytáhněte, aby nezaskočila hned zpátky. Na mém počítači je těch "pacek" 5, na menším ACERu jsou jen čtyři, ale postup je vždy stejný. Důležité je na "packy" moc netlačit! Když se zlámou tak je to v háji ;). 

Až klávesnici uvolníte tak ji nakloňte směrem k sobě, uvidíte plastový konektor, kterým je klávesnice připojena k počítači. Slot konektoru má plastovou pojistku, kterou musíte povytáhnou, aby šel kontektor ven.

V podstatě opačným postupem nasaďtě novou klávesnici, nejdříve připojte konektor, zajistěte ho pojistkou a klávesnici zacvakněte do šasi.

A je hotovo! Teď už jen stačí klávesnici vyzkoušet. Pokud by nefungovala, tak je buď špatně připojená (takže znova rozebrat, odpojit, připojit a vyzkoušet) nebo není kompatibilní což je docela problém a bude nutné klávesnici vrátit!
Takže se před koupí klávesnice ujistěte, že je použitelná ve vašem počítači a také je dobré vědě jestli by vám prodejce umožnil klávesnici vrátit (pokud by jste nekupovali v eshopu, kde náte 14 dní na vrácení zboží).

Ve fotogalerii jsou obrázky klávesnic, když je rozkliknete je u nich i popisek.

Klávesnice - nováObě klávesniceStará klávesniceKlávesnice zezaduObě klávesnice - zvýrazněné úchyty

Autor: techblog | Datum zveřejnění: 7. 02. 2015 - 12:53 | Rubrika: Návody

Komentáře

Přidat komentář

Zbývá 1000 znaků.