Přihlásit seRozcestník blogůChci také blog      
záhlaví

Telnet na Windows 10

V tomto článku Vám ukáži jak zpřístupnit službu Telnet na Windows 10.

Bohužel je Telnet na Desítkách ve výchozím nastavení vypnutý, ale není žádný problém si tento užitečný nástroj zpřístupnit.

Nejdříve tedy návod jak na to a poté se zmíním k čemu je Telnet vlastně dobrý.

Zaprvé - klikněte pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a v kontextové nabídce klikněte na Programy a funkce (úplně až nahoře):

 

 

Otevře se Vám okno s nainstalovanými aplikacemi, ve kterém kliknete na Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows:

 

Otevře se další menší okno, kde uvidíte výpis funkcí systému Windows - snadno zjistíte, které funkce jsou povoleny a které ne, podle zaškrtávácího políčka veldle jména funkce.
My hledáme Klinet služby Telnet - zaškrtněte políčko a klikněte na Ok:

 

Poté vyskočí okno s načítacím pruhem - počkejte, dokud systém nenajde a neupraví potřebné soubory, nakonec se zobrazí okno, které Vám sdělí zda byla operace úspěšná - klikněte na Zavřít:

 

A je to! Úspěšně jsme povolili Telnet klienta.

K čemu, ale Telne je? Telnet je užitečný nástroj na testování přístupnosti portů na počítačích - nástroj se používá přes příkazovou řádku - stačí napsat telnet doména/IP číslo portu, například: telnet localhost 80 - telnet se pokusí připojit na port 80 (služba HTTP) na tomto počítači.
Nebo telnet 127.0.0.1 3306 - telnet se pokusí připojit na port 3306 (výchozí port SQL serverů) taktéž na lokálním (tomto) PC - localhost a 127.0.0.1 jsou totéž  - zpětná smyčka.
Nebo telnet nejakadomena.cz 80.

Pokud na požadovaných portech naslouchá nějaká služba tak dostanete nějaý výpis (například HTML kód, pokud se snažíte připojit na port 80) nebo zprávu o tom, že se připojení nezdařilo (na portu nejspíš nic nečeká).


Autor: techblog | Datum zveřejnění: 7. 08. 2015 - 17:55 | Rubrika: Windows 10

Komentáře

Přidat komentář

Zbývá 1000 znaků.