Přihlásit seRozcestník blogůChci také blog      
záhlaví

Spuštění WAMP na Windows 10

Pokud používáte WAMP server pro vývoj webových stránek a aplikací, tak jste mohli po upgradu na Windows 10 (pokud jste upgradovali :)) nebo po instalaci nové kopie Win 10, narazit na problém s obsazeným portem 80.

Já jsem na tento problémek narazil hned po upgradu, když jsem chtěl nastartovat EasyPHP:

 

Jastliže také používáte EasyPHP, tak jste nespíš použili nástroj cports.exe, který Vám měl pomoci ukončit aplikace, které port 80 používají.
Jenže nástroj nám pouze poví, že příčinou problému je proces s PID 4 - system. Takže nyní už víme, že na portu sedí sám Windows.

No jo, ale co s tím? Odpověď je naštěstí velmi jednoduchá. Vypnou systémové služby, používající port 80 je více než snadné:

Nejdříve potřebujeme příkazový řádek, který je nutné spustit jako správce - způsobů jak spustit příkazový řádek je několik, já vám ukáži dva.

1. způsob - klikněte na tlačítko Start, poté na Všechny aplikace a pod písmenem S najděte Systém Windows a v této složce už je to co hledáme - klikněte na příkazový řádek pravým tlačítkem a z kontextové nabídky vyberte Spustit jako správce:

2. způsob - tato cesta je poněkud přímočařejší - klikněte pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a z kontextové nabídky zvolte Příkazový řádek (správce) a je to (delší postup jsem si nějak nemohl odpustit :D):

 

Když máme příkazový řádek připravený, tak napíšeme příkaz, který nám port 80 uvolní - net stop http - napište příkaz stejně a stiskněte Enter.
Konzole nám vypíše jaké služby budou pro uvolnění portu pro protokol HTTP vypnuty a bude čekat dokud náš úmysl nepotvrdíme napsáním písmene A a opětovným stisknutím Enter.
Potom obdržíme výpis služeb jak budou jedna po druhé zastavovány:

Nakonec stačí vypnout příkazový řádek, restartovat Apache server, případně celý WAMP:

Máme hotovo a můžeme začít opět vesele programovat webové aplikace :D.


Autor: techblog | Datum zveřejnění: 7. 08. 2015 - 15:54 | Rubrika: Windows 10

Komentáře

Přidat komentář

Zbývá 1000 znaků.