Přihlásit seRozcestník blogůChci také blog      
záhlaví

Tornádo

Tornádo je vlastně silně rotující vítr co má tvar kornoutu který se spouští ze spodní základny konvektivních bouří. Běhe své existence se alespoň jednou dotkne Země. 

Supercela

Tornáda jsou často vázána na supercelu, toto tornádo nazýváme jako supercelární tornádo.

Supercela je zvláštní typ bouřky. V supercelách nejčastěji pozorujeme ty nejničivější prvky bouřek jako jsou kroupy, tornáda nebo vítr větší než 90 km/h (v nárazech i přes 150 km/h) 
Supercela vzniká v horkých, tropických dnech před příchodem studené fronty, za kterou postupuje chladnější a hodně vlhký oceánský vzduch.
Supercely se v Česku vyskytují jen velmi zřídka, přesto se mohou oběvit i třikrát do roka.

Nesupercelární tornáda

Tornáda, která se nevyskytují na supercelách, nazýváme nesupercelární tornáda. Jsou výrazně slabší a nezpůsobují žádné rozsáhlé škody. V Česku se jich vyskytne ročně kolem 5.

Tromby

Tromby rozlišujeme na malé přízemní víry- víry, které se nespouštějí z bouřkového oblaku (můžeme je spatřit i za slunečného počasí)

Druhá kategorije jsou velké vírymezi tyto víry patří tornáda a tuby, které se spouštějí ze základen bouřkového oblaku k zemi. Pokud se velká tromba dotkne země, hovoříme o tornádu. Pokud se země ale nedotkne, označuje se jen jako velká tromba, tuba, nálevka apod. V ČR je ročně pozorováno v průměru kolem 14 tromb z nichž 2 jsou přímo tornáda.

Fujitova stupnice

F0- lehké škody- spadlé komíny, zlámané větve stromů apod.

F1- mírné škody-  strhává střešní kryt, vytlačuje auta ze silnic

F2- značné škody- strhává střechy, převrací vagóny, vyvrací a láme vzrostlé stromy

F3- vážné škody- ničí střechy i zdi domů, většina stromů v lesích je vyvrácena, těžká auta jsou odhazována 

F4- zničující škody-  srovnává se zemí dobře postavené domy, stavby se slabými základy odnáší

F5- ohromující škody-  silné konstrukce domů jsou srovnávány se zemí a odnášeny, projektily velikosti automobilu poletují vzduchem a jsou odmršťovány do vzdálenosti přesahující 100 m

 


Autor: prirodnik | Datum zveřejnění: 10. 02. 2015 - 19:42 | Rubrika: Ostatní

Komentáře

Přidat komentář

Zbývá 1000 znaků.