Přihlásit seRozcestník blogůChci také blog      
záhlaví

Madagaskar

Madgaskar je čtvrtý největší ostrov světa. Nachází se v Indickém oceánu u východního pobřeží jižní Afriky. Vzhledem ke špaatné dostupnosti byl Magadaskar osídlem lidmi pouze přibližně před 2000 lety. Malgaši- obyvatelé ostrova, jsou potomci Indonésanů kteří přepluli oceán a tak se dostali na ostrov. Později Madagaskar osídlily i Afričané a Arabové.

Příroda na Madagaskaru

Madagaskar je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Příroda na Madagaskaru je ze 75% endemická- to znamená že se nevyskytuje nikde jinde na světě. Madagaskar je domovem pro neobvyklé živočichy jako jsou lemuři, bodlíni, chameleoni, fossy a mnoho dalších. Kvůli kácení lesů a ničení přirozeného prostředí je mnoho těchto živočichů na pokraji vyhynutí.

Pro množství červené půdy, která je tradičně nevhodná pro zemědělství, je Madagaskar často nazýván “Velkým Červeným Ostrovem”. Na západě a severu Madagaskaru můžeme naleznout zajímavé vápencoové útvary. Tyto útvary zvané tsingy vznikly působením dešťových srážek na vápenec a jeho následnou erozí.

Podnebí

Podnebí na Madagaskaru je velmi proměnlivé. Střídají se zde jen dvě roční období- horké a deštivé období od listopadu do dubna a chladnější období sucha od května do října. Západní pobřeží je pokryto listnatými lesy. Listnaté stormy opadávají v období sucha, které trvá šest až osm měsíců. 

Hospodářství

Madagaskar je jednou z nejchudších zemí na světě. V hospodářství převládá hlavně zemědělství, těžba, rybolov a výroba oděvů. Nejznámější produkt Madagaskaru je vanilka, která se získává z orchideje a používá se jako ochucovadlo. Vanilkové lusky dozrávají až po dvou letech, proto jsou poměrně drahé. 


Autor: prirodnik | Datum zveřejnění: 10. 02. 2015 - 14:09 | Rubrika: Ostrovy

Komentáře

Přidat komentář

Zbývá 1000 znaků.