Přihlásit seRozcestník blogůChci také blog      
záhlaví

Jahoda lesní

Jahoda lesní je trvalá, 5–20 cm vysoká rostlina. Roste planě na osluněných stanovištích v lesích a hájích, na lesních pasekách, na loukách i na mezích. Vzhledem se mu podobá o něco drobnější jahodník trávnice. 

Pro léčebné účely se sbírají mladé listy nebo kořen a zralé plody. Připravuje se z nich čaj, který pomáhá při látkové výměně, při katarech žaludku a střev, při zánětech močových cest a hemoroidech.

Jahodník kvete od května po celé léto, přičemž jeho nepravé plody, přesněji souplodí, zvané jahody po celou dobu průběžně dozrávají. Jahodník je vytrvalá víceletá bylina, rozmnožuje se vegetativně přízemními šlahouny, které vyrůstají z úžlabí řapíkatých trojčetných listů složených z vejčitých pilovitých lístků. Šlahouny pak na mnoha místech zakořeňují, čímž vznikají nové, samostatné rostliny. Mateřská rostlina živí šlahounem novou rostlinu tak dlouho dokud se rostlina neuchytí, pak šlahoun uschne a rostlina se živí jako samostatný jedinec. Právě proto se jahodník velmi rychle rozrůstá do ucelených porostů. Obvykle oboupohlavné bílé květy mají pětičetný kalich s pěti korunními lístky a jsou uspořádány v řídkých vrcholičnatých květenstvích. Každý květ má větší počet přisedlých semeníků a mnoho tyčinek. Semeníky po opylení dozrávají v plody – nažky. Současně se zvětšuje květní lůžko, jež v době zrání dužnatí a červená. Vzniká tak souplodí nažek zapuštěných do povrchu červeně zbarvené dužniny neboli jahoda, jež bývá nesprávně označována jako plod. 

Zdroj: wikipedie

 Květ jahodníku


Autor: oprirode | Datum zveřejnění: 30. 04. 2015 - 17:58 | Rubrika: Rostliny

Komentáře

Přidat komentář

Zbývá 1000 znaků.