Přihlásit seRozcestník blogůChci také blog      
záhlaví

Ostružiník maliník- malina

Ostružiník maliník někdy nazývaný též maliník obecný, je až 2 metry vysoký listnatý opadavý keř s prutovitými výhony, náležející do čeledi růžovité. Je velmi podobný ostružině. Vyskytuje se v celém mírném pásmu severní polokoule od nížin do hor. Světlé lesy, mýtiny a slunné stráně. V Kanadě, maliny rostou ve velkém množství až po severní oblasti jako je Yukon a byly nalezeny na horách v nadmořské výšce 7000 metrů n.m. 

Maliny jsou velmi ceněny spotřebiteli drobného ovoce, především z důvodu jejich chuti.
Nejsou však populární u pěstitelů ovoce z několika důležitých důvodů:

maliníky zpravidla nejsou produktivní ve všech lokalitách. Některá onemocnění, která napadají maliník je obtížné kontrolovat a dochází k vážnému a trvalé poškození. Keře nejsou silně produktivní a náklady na sklizeň jsou značné. Maliny snesou špatně přepravu, pro strukturu a jemnost bobule, takže je těžké zvládnout přepravu bez značného poškození.

Malina je plodem rostliny ostružiníku maliníku. Plod- malina je tvořena nakolika drobnými, růžovími až červenými kuličkami- bílé a zelené plody jsou nezralé.

Plody, šťáva a další výrobky z nich jsou zejména pro obsah antioxidantů cenné při horečnatých a zánětlivých onemocněních (zánět průdušek, revma), zlepšují zdravotní stav kuřáků a alkoholiků, jsou doporučovány i u Alzheimerovy choroby. Maliny jsou oblíbeným lesním ovocem a jejich použití je velmi široké – malinový sirup, do jogurtů, zmrzliny, může se použít jako přírodní barvivo, dále se setkáme s malinovou příchutí například v pudinku.

Zdroj: wikipedie


Autor: oprirode | Datum zveřejnění: 30. 04. 2015 - 17:14 | Rubrika: Rostliny

Komentáře

Přidat komentář

Zbývá 1000 znaků.