Přihlásit seRozcestník blogůChci také blog      
záhlaví

Jak svépomocí opravit komín

Postup:

Nejprve si komín skontrolujeme a vysondujeme v jakém stavu se nachází. Je-li jen ze spár vypadená zdící malta, plastovým hoblem maltu natáhneme přes cihly po celé ploše a tím vyplníme spáry. Přebytečnou maltu z cihel lžící nebo hranou hoblu strhneme a vrátíme zpět do kbelíku s maltou kterou si pak lžící rozmícháme na další zpracování. Po zavadnutí malty houbovým hladítkem a vodou cihly omyjeme od zbytků malty, tím i zahladíme nebo zapravíme maltu ve sparách aby se co nejlépe usadila. Samozřejmě že pokud jsou cihly uvolněny je zapotřebí komín rozebrat, cihly očistit od staré drolící se malty a znovu vyzdít. Po vytvrdnutí vyzdívky můžeme spárovat překatrovanou maltou která je míchána s pískem jemného zrna. Opět po zavadnutí malty pokračujeme zahlazováním , omýváním vodou a houbovým hladítkem. Tohle je varianta chceme-li komín s viditelnými cihlami.Máme-li na komíně tzv. „hlavu”a je značně poškozena, doporučuji ji odstranit a vyrobit si novou. Dle starého odstraněného kusu si změříme rozměry, podle kterých si vytvoříme šalunk, který připomíná něco jako nízkou bedýnku. Ale to už závisí na vynalézavosti a šikovnosti, je tedy zapotřebí si vše s důkladností promyslet než začneme s tvořivostí.

CHceme-li komín omítnutý, je zapotřebí komín našpricovat. Špric si připravíme např. do 15-ti litrového kbelíku s těmito poměry materiálů: 3 zednické lžíce cementu, půl žufanu hašeného vápna nebo vápenného hydrátu, 2 až 2,5 žufanu písku a smícháme s vodou do konzistence husté smetany. Špric lžící nebo žufanem našpricujeme na komín. Činíme tak proto, aby se nám maltová omítková směs dobře propojila se zdivem a měla tak pevnou stabilitu. Po zatvrdnutí špricu komín omítneme zdící maltou s větším podílem cementu. V kbelíku  si rozmícháme 4 až 5 lžic cementu, plný žufan hašeného vápna nebo vápenného hydrátu, a do plna překatrovaný písek. To vše smícháme s vodou do konzistence Nutely. Na rohy zdiva komínu si nainstalujeme rovné desky které se připevníme zednickými špaletovými skobami, v krajním případě přitloukneme hřebíky. Nezatloukáme na doraz ale jen do takové hloubky aby bylo snadné odejmutí desek i s hřebíky. Přesah desek přes roh na tloušťku omítky závisí na rovnosti podkladu - zdiva. Po upevnění vodících desek si vodováhou zkontrolujeme rovnost usazených desek aby jsme je měli „ve váze”. Můžeme nahazovat zdící maltu. Po nahození malty stahovací deskou přebytečnou maltu po vodících deskách stáhneme a vrátíme zpět do kbelíku k dalšímu zpracování. Po zavadnutí zdící malty dřevěným hladítkem maltu vyhladíme a zapravíme. Nemáme-li dřevěné hladítko, můžeme plastovým hoblem. Dřevěné hladítko je na tuhle činnost efektivnější a účinější. Hrubou omítku si můžeme nafajnovat venkovním štukem, nebo na omítku aplikovat cementové lepidlo s označením tažnosti číslem 700 až 750 a do lepidla zatáhnout armovací tkaninu - „perlinku”, a následně na vytvrdlé lepidlo aplikovat probarvenou omítkovou pastu s různou zrnitostí, která se po natažení plastovým hladítkem „rajbákem” zapraví do požadovaného vzoru.
Fajnovou si rozmícháme na pastu ne příliš řídké konzistence a plastovým hoblem natáhneme na hrubou omítku na komíně. Po krátkém zavadnutí rozpracujeme nebo roztočíme fasádním filcem a upravíme do estetické struktury. Po vytvrdnutí můžeme natřít barvou třeba silikátovou nebo jen vápnem s přidanou fermeží pro napuštění omítky. Před nátěrem je zapotřebí omítku napenetrovat omítkovou penetrací. To platí i před aplikací probarvené omítkové pasty. Nejlépe je penetrovat probarvenou penetrací požadovaného tónu omítkové pasty, má to svůj opodstatněný účel. Nemáme-li zkušenosti s prací omítkovou směsí je dobré si sehnat zkušeného fasádníka který má s touto prací výborné zkušenosti.

 

 

 Při použití tohoto článku jako je text, uveďte prosím zdroj, děkuji.


Autor: dasyn | Datum zveřejnění: 13. 06. 2015 - 22:53 | Rubrika: Nezařazeno

Komentáře

Přidat komentář

Zbývá 1000 znaků.