Přihlásit seRozcestník blogůChci také blog      
záhlaví

Oprava staré venkovní omítky

Postup :

Je-li postaveno lešení, můžeme si omítku připravit k opravě. Pokud máme venkovní omítku štukovou, je zapotřebí si s sebou na lešení vzít ocelový kartáč, úzkou a širokou špachtli, a smetáček.
Fasádu následně zbavíme různých puchýřů, odlupující omítku nebo barvu, mechu, hrbolů apod., k této činnosti použijeme širokou špachtli. Ocelovým kartáčem místo vedle místa odrhneme celou plochu fasády, římsu pod střechou, dělící římsu, různé fabiony, šambrány, různé okrasné či ozdobné umělecké prvky atd. Úzkou špachtlí nebo jiným podobným nástrojem velké hrubé praskliny,malé dirky utržené rožky, poškozené fabiony či šambrány apod. se touto úzkou špachtlí prošpárnou a ocelákem přejedou. Velké díry, trhliny větších rozměrů, urvané rohy, nadměrné poškození fabionů, šambrán apod. se vyspravují klasickou omítkovou maltou s větším podílem cementu. Smetáčkem pak celou fasádu ometeme. Ometáme všechna zákoutí, ozdobné prvky a vše co je spojené s fasádou, aby jsme ji zbavili prachu a jiných různých nečistot.
Velké díry, odpadlou omítku, utržené rohy, hrubá požkozená místa na římse, pod parapetem, na špaletách apod. vyspravujeme hrubou jádrovou omítkou (maltou). Následně si rozmícháme štukovou omítku (fajnová), ne moc  řídkou ani příliš hustou ale takovou konzistenci aby se nám s ní lépe pracovalo. Zafajnujeme veškeré trhliny, spáry, malé dirky, nerovnosti apod., a také s fajnovou „zatáhneme” ta místa která jsme opravili hrubou omítkovou směsí.
Fasádu následně napenetrujeme penetrací. Chceme-li na fasádu aplikovat barevný nátěr, je dobré si opatřit penetraci téhož odstínu, má to svůj opodstatněný účel. Penetraci na fasádu aplikujeme malířskou štětkou, na místech kde nelze natírat štětkou natíráme menším štětcem kulatým nebo plochým. Penetraci důkladně roztíráme aby nám neztékala. Penetrace nám zajistí nepropustnost vody nebo vlhka přes omítku a také nám zpevní podklad. Při nátěru nátěrové hmoty (barvy) nám penetrace také zajistí že  barva neprolíná do omítky, což je špatně. 
Po uschnutí penetrace můžeme natírat nátěrovou hmotou. Nátěrových hmot na fasády je celá řada, avšak z praxe jsou nejvíce využívány silikátové nátěrové hmoty vůči svých speifických vlastností. Nátěrovou hmotu natíráme štětkou je-li fasáda hrubší nebo pórovitější. Štětkou proto, aby se nátěrová hmota lépe zalila do těch nejmenších pórů. Druhý nátěr můžeme aplikovat jak malířskou štětkou tak i fasádním válečkem. Přitom dbáme na to aby po válečku nevznikali židy, proto je zapotřebí válečkem nátěrovou hmotu důkladně roztírat. To samé platí i při práci s malířskou štětkou: roztírat aby nám barva netekla a nevytvářela tzv. kocoury.
Silikátovou barvu si na první nátěr naředíme do řídké konzistence. Říká se ji nátěr základní. Druhý krycí nátěr je o něco hustší aby lépe nátěr vynikl, zakryl veškeré nedostatky apod.
Po uschnutí nátěrové hmoty odstrojíme lešení. Jeli lešení kotveno, po odšroubování kotvy otvor jádrovou směsí a špachtlí zacelíme a fasádním filcem  zjemna zahladíme do stracena. Po mírném proschnutí opravované místo po kotvě štětcem a barvou zaťupeme.


Autor: dasyn | Datum zveřejnění: 18. 05. 2015 - 21:38 | Rubrika: Nezařazeno

Komentáře

Přidat komentář

Zbývá 1000 znaků.