Přihlásit seRozcestník blogůChci také blog      
záhlaví

Finální úpravy smontovaného sádrokartonu

První tmelení :

Po montáži sádrokartonových ploten zkontrolujeme plochy zda z nich netrčí hlavičky samořezných šroubků které je třeba utahovačkou dotáhnout, popřípadě kladívkem doklepnout, aby se hlavička šroubku schovala pod úroveň plochy plotny.
Všechny velké hrubé spoje zatáhneme sádrovou stěrkou na veké a hrubší spoje či prohlubně apod. Při zatahování nebo vyplňování mezer, spojů, spár, děr, prohlubní a podobně dbáme, aby na ploše plotny nepřebývaly zbytky sádrové stěrky. Nerezovým hladítkem neboli „hoblem” sádrovou stěrku do mezer zatáhneme ze šikma do kříže, aby se mezera lépe sádrou vyplnila. Po křížovém vyplnění ihned hranou hoblu přebytečnou sádru stáhneme ne přes spáru neboť by jsme si sádru se spáry vytáhli, ale hoblem stahujeme po spáře.


Bandážování :

Po dostatečném vytvrdnutí sádry, veškeré spoje ploten jak na stropě, tak na svislých stěnách včetně rohů, zabandážujeme samolepící bandážovací armovací páskou. Pásku natáhneme vodorovně po již vyplněné spáře a širokou špachtlí přitiskneme a následně uhladíme pro lepší přilnavost pásky k plotně. Bandážuje se z toho důvodu, aby po čase pod nátěrem na zatmelených spojích nevznikali praskliny, což by jsme museli následně pracně opravovat.

Druhé tmelení :

Máme-li vše zabandážováno, můžeme pokračovat ve druhém tmelení - čili přetmelování. Přetmeluje se proto, aby se vyrovnaly veškeré nerovnosti a nedostatky které na plotnách jsou. Jelikož jsou spáry a mezery už zaplněny, nemusíme druhé tmelení křížovat. Stačí jen sádru hoblem nanášet vodorovně po spáře na šířku prvního tmelení. Nanášíme tak aby jsme nemuseli hoblem stahovat jako uprvního tmelení, ve druhé vyrovnávce přes spáru necháváme tmel jen v potřebném množství k vyrovnávce nerovností. Hrubou vrstvu pak musíme vybrušovat do ztracena a následně znovu přetmelovat Na druhé tmelení se volí sádrový tmel k vyrovnávce. Tímto tmelem zaplňujeme i prohlubně po šroubcích.

 
Třetí tmelení :

Třetí tmelení začneme tím, že se vyspraví a zaplní veškeré škrábance, dírky a drobné nedostatky menších rozsahů. Tomuto sádrovému tmelu říkáme správkový finišovací a je v té nejjemější zrnitosti. Postup je téměř stejný jako u druhé fáze tmelení s tím rozdílem že se finiška nanáší poměrně v tenké vrstvě.


Broušení :

Tmel brousíme tak, aby jsme jej zbytečně nepřebrousili, nebrousíme ani tak, že broušením vzniknou na ploše tzv. „lavory”. Sádrový tmel brousíme elektrickou bruskou s velkým rotačním kotoučem, toto broušení je rychlejší a není tak namáhavé a pracné jako ruční broušení.


Penetrování :

Po vybroušení plochy ometeme nebo vysavačem vysajeme. Plochy následně napenetrujeme penetrací. Můžeme penetrovat buď samotnou penetrací kterou si naředíme vodou 1:20,- ( těch 20 je podíl vody). Nebo penetrací naředíme nátěrovou hmotu kterou budeme nanášet na plochy. Na sádrokarton můžeme použít jakékoliv nátěrové materiály. Nejvhodnější nátěrovou hmotou na sádrokarton je Gamadekor, což je nátěrová hmota na akrylátové bázi. Je vodou ředitelná, do 80 % omyvatelná, 100 %tně otěru vzdorná a po uschnutí nerozpustná. Také je nejvhodnější pro vynikající krycí vlastnosti.Penetrací nátěrovou hmotu ředíme podle údajů které jsou vyznačeny na obale penetrace nebo nátěrové hmoty. Penetrujeme vhodným válečkem se středně dlouhým vlasem. Na otěr přebytečné penetrace z válečku používáme malířskou mřížku. Penetraci válečkem důkladně roztíráme aby nám netekla po svislé ploše, nebo aby nám na stropě nevytvářela tzv. „krápníky”.


Nátěr sádrokartonu :

Pokud jsme volili penetraci smícháním s nátěrovou hmotou kde první nátěr s penetrací je řidší, je to první základní nátěr. Druhý finální nátěr se ředí vodou cca necelá polovina kbelíku vody na celý kbelík nátěrové hmoty. (řeč je o Gamadekoru). Nanášíme válečkem a dbáme na to, aby barva byla dobře rozetřena a netekla nám. Válečkem se zpět nevracíme neboť tento akrylát poměrně rychle zavadá a tím by jsme nátěr válečkem strhli, nebo jej jinak poškodili ,což nám vytvoří nehezkou strukturu která se obtížně opravuje. Prosvítá-li podklad i pod druhým krycím nátěrem, je zapotřebí aplikovat třetí krycí nátěr což by měl podklad dostatečně zakrýt. Z mých zkušeností ale stačí jen dva nátěry - základní s penetrací a druhý krycí což je klasický standardní postup u materiálu Gamadekor neboť má vynikající krycí vlastnosti.
Válečkem nátěrovou hmotu nanášíme od shora dolů svislými tahy a nanášíme místo vedle místa a důkladně roztíráme, aby nám nátěrová hmota neztékala.
Hlinkové a kaolinové nátěrové hmoty mají po nanesení jiné chování a vlastnosti než akryláty a silikáty, proto vyžadují odměřené ředění apodobně. 
Také můžeme na sádrokartonové desky aplikovat tapety, např. plastické-pilinové, které můžeme natřít akrylátem,ale to je už jiná kapitola. Akrylátové nátěrové hmoty lze také tónovat různými odstíny i vytvářet různé vzory apod.

Před započetím těchto výše uvedených prací je dobré si zakrýt krycí folií okna, dveře, olepit zárubně,vypínače a jiné zařízení, neboť jak je známo-akrylátové a silikátové nátěrové hmoty jsou špatně odstranitelné.

 

 

 V případě použití materiálů tohoto článku - (obrázky/text), prosím uveďte zdroj, dekuji.


Autor: dasyn | Datum zveřejnění: 2. 05. 2015 - 19:01 | Rubrika: Nezařazeno

Komentáře

M | 17. 05. 2018 - 12:25:02 | Reagovat

Co je? Lépe by to snad napsal i žák šesté třídy základní školy...


Přidat komentář

Zbývá 1000 znaků.