Přihlásit seRozcestník blogůChci také blog      
záhlaví

Jak natřít zárubně (futra)

zárubně kovové

Nové kovové zárubně které jsme si osadili do ostění, po dostatečném vytvrdnutí montážní pěny a omítkové malty zbavíme nečistot jako jsou zbytky omítací malty, montážní pěny, případně lepidel a jiných různých nežádoucích nečistot. Na nových zárubních jsou také nalepeny samolepící štítky s technickými údaji jako jsou výrobní šarže, čárový kód apod., je nutné jej též odstranit špachtlí. Po odstranění zůstane po štítku zbylý lep který odstraníme např. průmyslovým lihem nebo technikým benzínem.
Jelikož jsou nové zárubně opatřeny ochranným základním nátěrem, je zapotřebí tento nátěr přebrousit brusným papírem nebo brusným plátnem o velikosti zrnitosti s označením čísla „120”. Ochranný nátěr nevybrušujeme až na samotný holý kov pouze jej přebrousíme, důkladně místo vedle místa aby jsme podklad pod nátěr zdrsnili k lepšímu přilnutí nátěru. Při broušení dbáme aby jsme nepřebrousili hrany, pouze je s opatrností  z lehka přebrousíme. Po vybroušení zárubně oprašovacím štětcem důkladně oprášíme popř., vzduchem ofoukáme a za pomocí lněným hadrem a technickým benzínem odmastíme, tím máme zárubně připraveny k prvnímu základnímu nátěru. Nejsme-li dostatečně zruční při obřezávání štětcem zárubní kolem jeho ostění, je dobré si lepící krycí páskou ostění kolem zárubní olepit, aby jsme si nátěrovou hmotou nepoškodili malbu na omítce.
Jsou-li zárubně v interieru, pro vnitřní použití volíme nátěrovou hmotu „syntetickou”.
Před nepříznivými povětrnostními vlivy v exterieru volíme nátěrovou hmotu „olejovou”.
Mají-li být zárubně tmavého odstínu, je dobré zvolit základní nátěr tmavý. Pod světlý emailový lak zase základní nátěr světlý.
Otevřeme si plechovku se základní barvou kde na povrchu uvidíme tmavou emulzi. Tu následně s celým obsahem plechovky důkladně rozmícháme a po té přiředíme ředidlem. Požadovaná konzistence nesmí být příliš řídká nebo hustá. Řídká vytváří šmouhy, hustá teče i při neustálém zpracovávání štětcem. Ředění základní nátěrové hmoty doporučuji si přčíst na plechovce. Kulatý nebo plochý dvoucoulový štětec (asi 5 cm široký) namočíme do barvy a zapereme jej tím způsobem že štětcem, respektive těmi usazenými vlasy v štětci otíráme v barvě ovnitřní stěny plechovky. Tím se barva skrze štětcový vlas prolije. Mírně zlehka otřeme o plechovku a začnem natírat. Nejprve se natírají méně viditelné menší plochy, je dobré na tyto malé a úzké plošky použít jednopalcový štětec, snadněji se tyto plošky menších rozměrů natírají,  na konec plochy větší a více viditelné můžeme použít štětec dvoupalcový. Natíráme od zhora dolů. Pokud máme zárubně osazené nad podlahou ať už plovoucí, lino, parkety, dlažbu, koberec apod., musíme si na zemi kolem zárubní položit folii, noviny apod. aby jsme si barvou nepocákali nebo nějak nepoškodili krytí podlahy. Nátěrovou hmotu doporučuji nanášet dlouhými tahy, jak u nátěru základní barvy tak i u emailového laku, tím zvýšíme větší roztíratelnost a kryvost.
Po zaschnutí, jemným brusným papírem nebo brusným plátnem základovku na zárubních zlehka důkladně místo vedle místa přebrousíme a přitom musíme dávat pozor aby jsme nepřebrousili hrany až na holý kov. Brousíme pro lepší přilnavost a kryvost nátěrové hmoty.
Máme-li základovku důkladně rozmíchanou, následně zárubně natřeme druhým základním nátěrem.
Provádíme stejným postupem jako u předchozího základniho nátěru.
Po dostatečném vyschnutí druhého základního nátěru opět důkladně zlehka, místo vedle místa přebrousíme. Dbáme na to aby jsme nepřebrousili hrany na holý kov. Zárubně oprášíme oprašovacím štětcem, suchým hadrem dobře utřeme od zbylého vybroušeného prachu. Otevřeme si plechovku s emailovým lakem což je třetí konečná fáze s lesklým estetickým povrchem. Vystouplou emulzi na povrchu důkladně s obsahem plechovky rozmícháme, a následně přiředíme.
Opět ředíme tak aby email nebyl příliš řídký a ani hustý. Zkušený lakýrník už ví jak si barvu naředit, kdežto pro samouky doporučuji se řídit návodem na obalu nátěrové hmoty. Zkrátka konzistence musí být akorát - zvláště u emailového laku. Tím je pak lepší roztíratelnost, kryvost a přilnavost, nevytváří šmouhy a při dobrém rostírání nestéká.
Při natírání emailem na větších a širších plochách štětcem tvoříme křížové tahy, kdy při vyjíždění na hranu na štětec netlačíme, pouze štětcem vyjedeme z lehka do stracena aby na hraně zůstala barva. Štětcem tvoříme tahy tak aby nebyly vidět stopy po nasazení štětce a ukončení tahu. Email se tak slije že bude mít hladký, lesklý povrch a vytvoří tak estetický vzhled. V případě že by finální emailový nátěr vykazoval nedostatky jako např. neestetický vzhled apod., přebrousíme jemným brusným papírem nebo plátnem, oprášíme nebo ofoukáme a vrchní emailový lak opakujeme.

Při nátěru starších kovových zárubní postupujeme stejným způsobem, s tím rozdílem že silnější vrstvu starých nátěrových hmot důkladně vybrousíme téměř na holý kov. Můžeme použít i odstraňovač starých nátěrů. Opalovací lampa je zbytečná neboť by teplo z plamene proudilo po kovu daleko do okolí a nezahřívalo by se tak lokální místo které chceme opálit.


Nátěr starších dřevěných zárubní

Opět stejný postup jako u zárubní kovových. Jen s tím rozdílem že silnější vrstvu starých nátěrových hmot je třeba opálít opalovací lampou. Opalované místo nenahříváme příliš dlouho aby se nám nepálilo dřevo, o to víc by bylo pracnější broušení a vznikla by tak prohlubeň kterou musíme pak zatmelit,což je potom práce na víc.
Po opálení dřevěné zárubně vybrousíme brusným skelným papírem o zrnitosti s označením čísla„40”. Nebrousíme jen plochy a plošky, ale i drážky, falce, konusy, různé ornamenty, umělecké řezby, detaily a podobně. Vybrušují se tak zbytky po opalování, nerovnosti, ostré hrany či vyštípnuté třísky, dřevěné odstávající chlupy apod. Smolná pryskyřičná místa ve dřevě špachtlí důkladně odstraníme a též hrubým brusným papírem vybrousíme. Po té celé zárubně břebrousíme brusným papírem jemější zrnitosti s označením čísla „ 80”,aby bylo dřevo hladší.Následně zárubně oprašovacím štětcem oprášíme nebo vzduchem ofoukáme od vybroušeného prachu a různých nečistot. Otevřeme si plechovku nebo nádobku s tmelem na dřevo buď na fermežové nebo syntetické dvousložkové bázi, a zatmelíme všechny díry,škvíry,praskliny,prohlubně,důlky,místa po odstraněné pryskyřici a odštípnuté hrany apod.
Po vytvrdnutí tmel přebrousíme do hladka brusným papírem  číslo„80” a zárubně oprášíme nebo ofoukáme vzduchem. Následovně je natřem základovkou požadovaného odstínu. To nám umožní vidět nedostatky při tmelení. Při případných nezatmelených nedostatcích opět základovku přebrousíme papírem osmdesátkou, přičemž dbáme aby jsme nepřebrousili hrany. Nedostatky přetmelíme a po dostatečném vytvrdnutí osmdesátkou přebrousíme. Oprášíme nebo ofoukáme od nečistot a prachu a pokračujeme druhým krycím nátěrem základní barvy. Po dostatečném zaschnutí přebrousíme osmdesátkou,tím zdrsníme povrch pro lepší přilnavost a kryvost. Pozor na hrany. Oprášíme nebo ofoukáme prach a zárubně jsou připraveny k emailovému nátěru. Emailový lak nanášíme stejným způsobem jako u kovových zárubní. 

V případě použití materiálů tohoto článku prosím uveďte zdroj. 


Autor: dasyn | Datum zveřejnění: 29. 03. 2015 - 21:15 | Rubrika: Nezařazeno

Komentáře

dasyn | 25. 06. 2015 - 20:21:27 | web | Reagovat

Reaguji na Franta (24. 06. 2015 - 22:38:59):
Díky za reakci, při psaní článku mi tyto věci unikly, bral jsem je jako samozřejmost. Mrknu se na to a určitě doplním


Franta | 24. 06. 2015 - 22:38:59 | Reagovat

V návodu chybí doporučení na olepení zdi kolem zárubně papírovou krycí páskou. Jinak amatér zeď strašně zamatlá, nebo naopak nedotáhne nátěr až na krajíček zárubně (ocelové).
Nejsem si jist, zda u vrchního nátěru stačí jen jeden.
A ještě bych doplnil, že slabším štětcem (max. 1") je vhodné nejprve natřít úzké plochy a široké plochy pro široký štětec natírat až následně.
Bohužel největší potíž je ve správném naředění barvy, které zjistíme bohužel až při natírání a to už je na změnu hustoty celkem pozdě (uprostřed nátěru). Proto je vhodné zkusit si natřít nějaký papndekl - štětec se nesmí při vracení do barvy lepit, ale zase barva musí být kryvá a no jen špinavé ředidlo, které rozmyje předchozí nátěr.
Podle mě nátěr zárubně lze udělat v mizerné kvalitě - pokud možno tmavou barvou dost snadno, ale ve vysoké kvalitě ve světlém tónu - to není vůbec jednoduché a chce to cvik.


Přidat komentář

Zbývá 1000 znaků.