Přihlásit seRozcestník blogůChci také blog      
záhlaví

Přestavba projektu Naše Dobroty

V tomto roce jsme dokončili vývoj mobilního designu stránek (2016)m a když jsem se pustili do mobilního designu, rozhodli jsme se přepracovat i vzhled stránek na počítačích. Po mnoha hodinách vymýšlení ideálního vzhledu, ktrý by se líbil, ale zárověň byl i příjemný na používání, jsme dosáhli našeho cíle. 

Naše Dobroty nyní vypadají a fungují lépe než kdy před tím. Ke staronovým funkcím stránek patří diskuze a vylepšené kuchařky.

Naše Dobroty na každý den v roce 2016

 

Níže jsou informace o přestavbě z roku 2015, kdy jsme valepšili především programovou část stránek.

V posledních třech měsících jsme usilovně pracovali na přestavbě našeho důležitého projektu, na stránkách o vaření Naše Dobroty na každý den.

Během této doby jsme přepracovali jak databázi, tak i celý programový kód projektu, a ani nemusím zdůrazňovat, že stránky dostaly i nový design.

Při práci jsme se soustředili na důležité aspekty stránek, jako je přehledná a uživatelsky příjemná prezentace dat (receptů především). Myslím, že v tomto směru jsme odvedli opravdu dobrou práci, došlo ke zjednodušení mnoha ovládacích prvků a také k snadnější navigaci skrze strukturu webu.
Celkově je nový design postaven právě na prezentaci receptů, které jsme se pokusili co nejefektivněji provázat tak, aby byly všechny recepty (i ty starší) rovnoměrně nabízeny návštěvníkům stránek. Zároveň jsme při pracích na prezentačních programech rozhodli, že nabízení receptů uživatelům, musí být co nejrelevantnější.
K dosažení relevantnosti jsme použili pseudonáhodný výběr dat vzhledem k aktuálně zobrazenému obsahu (viz. filmový pás s podobnými recepty: http://nase.dobrotynakazdyden.eu/recept/3462-Rizky-se-slaninou).

 

Dalším důležitým bodem, na který jsme se soustředili je zpřístupnění funkcionality stránek i neregistrovaným uživatelům. Některé sekce stránek, které byly dříve přístupné (respektive jejich funkce) pouze registrovaným, jsme zpřístupnili - viz. sekce Pokec a Co dnes uvařit, do kterých dříve mohli přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Samozřejmě jsme i zde ponechali registrovaným jistou výhodu - možnost přidat ke svému příspěvku až tři fotografie.

Další novinkou, tentokrát jak pro registrované, tak i pro neregistrované uživatele, je možnost shromažďovat si recepty do vlastních kuchařek.
Neregistrovaní uživatelé si mohou uložit až 20 svých oblíbených receptů do bočního panelu, který byl pro tento účel vytvořen.
Registrovaní uživatelé nejsou omezeni počtem uložeých receptů a ani počtem kuchařek, které si mohou vytvořit, pojmenovat a přidat k nim i krátký popisek.

Posledním výrazným rozšířením stránek je možnost vkládat články. Tato funkce je přístupná pouze řádně zaregistrovaným uživatelům.

Třešničkou na dortu je spohlehlivý fulltextový vyhledávač obsahu, který je obšas sice trochu pomalejší, ale opravdu najde to co hledáte. Algoritmus hledače projde názvy a texty příspěvků a zobrazí relevantí obsah seřazený podle validnosti vzhledem k dotazu (nachází se klíčová slova v názvu, kolikrát je hledaná fráze zmíněna v textu, apod.).

Naše Dobroty na každý den na konci roku 2015

 

Historie projektu

Historie Našich Dobrot sahá až do roku 2010, kdy byl zřízen jako soukromá kuchařka pro ukládání receptů.
Rok na to byla spuštěna první verze stránek, umožňující registraci uživatelů a vkládání obsahu.

Vzhledem k tomu, že Naše Dobroty byly a stále jsou prvním projektem této velikosti, který jsme vytvořili, bylo brzy rozhodnuto, že projdou prvním redesignem a rozšížením.
K prvním větsím úpravám došlo v roce 2013, kdy jsme stránkám vytvořili nový design a rozšířili jsme je o mnoho nových funkcí, které do té doby nepodporovaly (například články, které tehdy mohli přidávat pouze administrátoři).

Po prvním upgradu jsme během posledních dvou let na Dobroty "přilepili" mnoho dalších funkcí a rozšíření, které od nás uživatelé stránek vyžadovali.
Bohužel se stránky po mnoha rozšířeních a vylepšeních staly poněkud nepřehledné pro nové návštěvníky a zdálo se nám, že pomalu přestávají plnit účel, který jsme jim při jejich spuštění v roce 2011 předurčili. Naším cílem bylo poskytnout lidem přehledný a jednoduchý systém, kde budou moci prezentovat své recepty a kde bude opravdu snadné najít to co uživatel hledá.

V roce 2015 jsme se odhodlali ke kompletní přestavbě Našich Dobroty. Z původního sytému zůstal pouze obsah, který byl přesunut do zbrusu nové databáze, jejíž obsah využívají úplně nové programy.
Dlouho jsme pracovali na designu, aby splňoval naše vysoké požadavky na přehlednost, ale zároveň prezentaci širokého množství obsahu nenásilnou cestou.

Výsledkem našeho tříměsícního snažení jsou stránky, které jsou rychlejší, přehlednější a po všech stránkách lepší než ty staré. Podařilo se nám vytvořit nejen nový líbivý design, ale i úspornější a efektivnější systém, který je jak modulární a snadno rozšiřitelný, tak i spolehlivý a téměř bezúdržbový.

Letos (2016) jsme dospěli k názoru, že si Dobroty zaslouží ještě lepší, moderní a příjemný vzhled. Také bylo nutné Dobroty připravit pro "mobilní" kuchaře :-). Starší vzhled se na mobilech i tabletech zobrazoval stejně jako na počítači a proto se na malé dotykové obrazovce špatne ovládal. Nový design již počítá s návštěvníky z mobilních zařírení a krásně se upraví pro jednoduché dotykové ovládání. 

Kromě těchto vylepšení se na Dobroty vrátila diskuze a pro naše kuchaře jsme vyrobili nový ovládací panel, který usnadňuje práci s recepty. 


Autor: admin | Datum zveřejnění: 6. 11. 2015 - 18:21 | Rubrika: Ostatní projekty

Komentáře

ja | 8. 11. 2015 - 19:04:43 | web | Reagovat

mě se líbí, jsou přehledné jen tak dál


Přidat komentář

Zbývá 1000 znaků.